سرکان

هگمتانه‌ی مادها، هِمِدان ما

پوست کاغذی :‌در بخش غربی و کوهستانی ایران، استان همدان قرار دارد. همدان به‌نوعی آینه‌ی تاریخ است. پیشینه‌ی تاریخی این استان به شهرها و روستاهایش هم سرایت کرده. شهرهای کوچک و بزرگ همدان سوای طبیعت بی‌نظیری که تلفیقی از کوهستان و باغات میوه است، وام‌دار تاریخ کهنی هستند که ردپایش هنوز بر قلب کوه‌ها باقی‌مانده.

از سال 1385 تاکنون، همدان به‌عنوان پایتخت فرهنگی ایران نام‌گذاری شد.

رازِ سرچشمه!

اگر از همدان به سمت جنوب 58 کیلومتر حرکت کنید، به شهرستان تویسرکان خواهید رسید.


خرید گردو تویسرکان

قیمت روز انواع گردو باپوست،‌ مغز گردو و…


 

یکی از شهرهای این شهرستان، سرکان است. احتمالاً بارها نام تویسرکان به گوشتان خورده و شاید سرکان را با آن اشتباه گرفته‌اید. در حقیقت سرکان شهری قدیمی است و در شهرستان تویسرکان واقع است. جمعیت سرکان سال‌هاست که به‌واسطه مهاجرت به شهرهای بزرگ‌تر رشد نکرده و تقریباً ثابت باقی‌مانده است. درباره‌ی اینکه سرکان به چه معنی هست روایات گوناگونی موجود است. اما اغلب بر باور دارند که سرکان از ترکیب دو واژه‌ی سِر و کان تشکیل‌شده است. سر به معنی راز و کان به معنی معدن و سرچشمه است.

سِرکان طبیعت بهشت گونه‌ای دارد. تلفیق باغات میوه با بلندی کوه‌های منطقه شرایط آب و هوایی منحصربه‌فردی را ایجاد کرده است. همین شرایط ویژه باعث شده تا سرکان از محصولات متنوع و باکیفیتی برخوردار باشد و عموم ساکنین از باغداری، درآمد حاصل کنند.

بهشت میوه‌ها

دره سرکان در دامنه جنوبی کوهستان الوند قرار دارد. در امتداد این دره رود سرکان جاری است. اگر به تاریخ نگاهی بی اندازید، خواهید دید یکی از علل شکل‌گیری آبادی‌ها آب بوده، و بسیاری از تمدن‌ها کنار رودخانه‌ها شکل‌گرفته‌اند. در دره سرکان نیز به‌واسطه عبور رود، آبادی‌هایی شکل گرفت که از آن جمله می‌توان به سرکان اشاره کرد. این رود از میان سرکان عبور می‌کند و باغات سرسبزی به وجود آورده. ازجمله محصولات باغات سرکان می‌توان به گردو، گیلاس، آلبالو، آلو، زردآلو، توت، بادام و سیب سرخ اشاره کرد.

از سرکان می‌روند

بیشتر مردم در سرکان فارسی با لهجه‌ی لری صحبت می‌کنند. اکثریتشان هم از قوم لر هستند. در مورد جمعیت سرکان حقیقتی که وجود دارد این است، که از سال 57 تا به امروز رشد جمعیت منفی بوده.

اهالی سرکان باگذشت زمان به‌صورت افزاینده‌ای سرکان را به مقصد شهرهای بزرگ ترک می‌کنند و متأسفانه این اتفاقی است که برای بسیاری از شهرها و روستاهای کوچک می‌افتد.

خطری که امروز در کمین سرکان است، از دست دادن جمعیتی است که در نبودشان رونق باغداری کاهش پیدا خواهد کرد. سرکان به دلیل شرایط آب و هوایی منحصربه‌فرد محصولات باکیفیتی هرساله عرضه می‌کند که این تولید مدیون جمعیت باغدار سرکان است که با این سیر نزولی در آینده باید فکر دیگری کرد.

برف شهر سرکان

باغ شهر

باغ شهر! عنوانی است که فرماندار سرکان سعی داشته به‌صورت شناسنامه‌دار، بر گردن سرکان بیاویزد.

همان‌طور که تا اینجا مطلعید، سرکان پر از باغات میوه است. این باغ‌ها به‌واسطه‌ی آب‌وهوای مثال‌زدنی سرکان رشد پیداکرده‌اند و طبیعتی بکر را به وجود آورده‌اند. این شرایط باعث شده سالانه جمعیتی زیادی به‌قصد سفر سرکان را انتخاب کنند و همین امر مسئولین را به فکر رشد گردشگری سرکان انداخته است.

به‌طورکلی در صنعت گردشگری یا محیط پتانسیل‌های بل قوه‌ای دارد و نیاز است با ایجاد امکانات رفاهی شرایط را برای ورد گردشگر میسر کرد. و یا محیط به‌تنهایی قابلیت جذب گردشگر ندارد، اما با ایجاد شرایطی خاص و البته صرف هزینه‌های بسیار زیاد زمینه را برای ورد گردشگر فراهم می‌سازند. چنان‌که در بیابان برف می‌بارانند و در وسط اقیانوس شهر بنا می‌کنند.

 

اما کشور ما به دلیل تنوع آب و هوایی پر از قابلیت‌هایی است که با صرف هزینه‌هایی به‌مراتب کمتر می‌توانند هریک یکی از قطب‌های گردشگری منطقه‌ی خود باشند.

حال تلاش برای نام نهادن سرکان به‌عنوان باغ شهر به‌صورت شناسنامه‌دار، بی‌شک گام مفیدی در راستای بهبود اوضاع اقامتی و بومگردی این شهرستان است.

گوی سبز سرکان

اگر پاییز در کوچه‌باغ‌های سرکان قدم بزنید، جذب شکوه درمان گردو خواهید شد. گردوها چنان گوی‌های سبزی بر تن شاخه‌های درختان جا خوش کرده‌اند و این شاخه‌ها از فرط سنگینی بار خمیده شده‌اند.

گردو برای سرکان حکم طلا را دارد. بخش عمده درآمد مردم از طریق فروش گردوهای باغ‌ها است. در سرکان مرغوب‌ترین نوع گردو تولید می‌شود. گردوهایی با مغز درشت، روغنی و سفید، مختص باغ‌های سرکان است. باغ‌هایی که میان دره‌ی کوه‌های الوند سبز شده‌اند.

اما در معرفی این طلای سبز همچنان کم‌کاری‌ها شده است. گردوی سرکان قابلیت صادرات جهانی دارد و لازمه‌ی به دست گرفتن بازار، معرفی و آگاهی بخشی نسبت به کیفیت بالای این محصول در سطح جهانی است.

یکی از ابزاری که هم به معرفی گردوی سرکان و هم جذابیت‌های گردشگری آن کمک می‌کند، برگزاری جشنواره‌های ملی است.

جشنواره ملی گردو، هرساله باهدف ایجاد شناخت بیشتر و بهتر نسبت به سرکان و جاذبه‌های گردشگری آن و به‌علاوه معرفی و توسعه گردو برگزار می‌شود.


قیمت گردو تویسرکان

قیمت روز انواع گردو باپوست،‌ مغز گردو و…


گردو سرکان

چرا گردوی سرکان بخوریم؟

گردو سرشار از امگا3 است و امگا3 برای کارکرد مغز بسیار مفید است. ازاین‌رو گردو را غذای مغز می‌نامند.

یکی دیگر از اعضای حیاتی بدن قلب است. عضو تپنده‌ای که سلامتش حیات ما را تا حد بالایی تضمین می‌کند. موسسه غذا و دارو پیشنهاد کرده است که برای سلامت قلب روزانه ۳۰ گرم گردو بخورید.

علاوه بر تأثیر به سزایی که مصرف گردو بر سلامت قلب و مغز می‌گذارد، به‌تناسب اندام هم کمک می‌کند.

سبک زندگی امروز ما افزایش وزن را برایمان به ارمغان آورده و یکی از دغدغه‌های شایع بسیاری از ما کاهش وزن و رسیدن به‌تناسب اندام است. بسیاری از مردم از ترس چاقی از مصرف آجیل به‌ویژه گردو دوری می‌کنند، حال‌آنکه تحقیقات نشان داده افرادی که در هفته مصرف گردو را در سبد تغذیه‌ای خوددارند از تناسب‌اندام بیشتری نسبت به سایر افراد برخوردارند.

تأثیر مثبت گردو بر سلامت، ناشی از مواد معدنی فراوانی است که در آن وجود دارد.

 • گردو بهترین منبع منگنز و مس هست.
 • در گردو، منیزیم و فسفر نیز وجود دارد. مقداری روی، آهن، کلسیم و سلنیوم نیز پیداشده است.
 • گردو مقدار کمی سدیم یا نمک دارد.
 • گردو حاوی بیشترین مقدار ویتامین‌هایB6، B1 و B5 ( پانتوتنیک اسید) است.
 • در گردو ویتامین‌هایی نظیر E ، B3 و B2 نیز وجود دارد.

کدام‌یکی اصل سرکان است؟

به دلیل شهرت و مرغوبیت گردوی سرکان بسیاری از فروشنده‌ها محصول خود را گردوی اصل سرکان معرفی می‌کنند. نیاز است ویژگی‌های گردوی مرغوب سرکان را بدانیم تا ازاین‌پس گردویی که می‌خریم اصل سرکان باشد.

یکی از مهم‌ترین فاکتورها در تشخیص یک گردوی مرغوب، طعم و میزان چربی آن است. بزرگی و کوچکی گردو عامل جندان مهمی در مرغوبیت آن به شمار نمی‌رود، اما آنچه که مهم است بزرگ بودن مغز گردو نسبت به‌اندازه خود گردو است. همچنین پوست گردو باید صاف باشد و گردوهای باپوست چروکیده معمولاً تازه نیستند و کیفیت خوبی ندارند. در مورد رنگ هم به خاطر داشته باشید که گردوی سرکان کاملاً سفید نیست و کرم‌رنگ است.

2 پاسخ
 1. SAMIRA
  SAMIRA گفته:

  امکان دیدن نظرات مشتریان شما فراهم نیست.جهت ایجاد اطمینان به شما و کارتان لزوم این کار خیلی احساس می شود

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *