آیا گردو در کاهش فشار خون مؤثر است؟

آیا گردو در کاهش فشار خون مؤثر است؟

فشار خون از آن دست بیماری‌های خطرناکی است که در سال‌های اخیر و با وسیع‌ترشدن دامنه‌ی آن، بیشتر از قبل محل توجه قرار گرفته است. شاید تا پیش از این اهمیت توجه به رژیم غذایی برای پیشگیری از فشار خون چندان آشکار نبود؛ اما شایع‌شدن این بیماری، به‌ویژه در بین سالمندان، زنگ خطری است که نمی‌شود آن را نادیده گرفت. البته باید گفت همان‌طور که فشار خون بالا در کنار دیگر بیماری‌های قلبی ممکن است به مرگ خاموش منجر شود، کنترل آن کار زیاد دشواری نیست. کافی است به اندازه‌ی کافی به آن توجه کرد و با جدی‌گرفتن رژیم غذایی و ورزش‌های منظم و پیوسته، از میزان خطر آن کاست.


خرید گردو تویسرکان

قیمت روز انواع گردو با پوست،‌ مغز گردو و…


معمولاً به بیماران مبتلا به فشار خون توصیه‌ می‌شود برای کنترل این بیماری، به‌جای میان‌وعده‌هایی مانند تنقلات و پفک و چیپس، از مواد غذایی غنی و سالم استفاده کنند، مثل ذرت بدون نمک، ماست کم‌چرب، مغزهای بدون نمک مثل فندق و پسته و گردو. در میان این مواد غذایی و به‌ویژه مغزها، گردو از اهمیت خاصی برخوردار است. شاید تصور اولیه این باشد که این مغز پرچرب به‌جای کمک به بهبود فشار خون، تأثیر وارونه‌ای بگذارد؛ اما در حقیقت این‌گونه نیست. چربی موجود در گردو از نوع اشباع‌نشده است که نه‌تنها بی‌ضرر است، بلکه مفید نیز هست. چربی‌های اشباع در بسیاری از غذاهای حیوانی مانند گوشت گاو، گوشت فرآوری‌شده، پنیر و محصولات لبنی دیگر وجود دارد. بیماران مبتلا به فشار خون باید از این چربی‌ها بکاهند و در عوض، چربی‌های بدون اسباع مانند امگا۳ را در برنامه‌ی غذایی خود بگنجانند. گردو یکی از غنی‌ترین این منابع است.

گردو و فشارخون

منیزیم، پتاسیم و اسیدهای چرب امگا۳ در گردو در کمک به کاهش فشار خون مؤثر است. گردو همچنین حاوی مقادیر شایان‌توجهی از ملاتونین است؛ هورمونی در خون که مربوط به فشار خون است. دانشمندان متوجه شده‌اند مصرف منظم چند گردو باعث افزایش سطح ملاتونین در خون می شود. این هر دو اثر آنتی‌اکسیدانی و کمک به کاهش فشار خون را دارد. ملاتونین به تنظیم فشار خون کمک می‌کند. توانایی کاهش فشار خون بالا به علت آثار مثبت ملاتونین بر سیستم عصبی مرکزی است.

نتایج بررسی‌ها نشان می‌دهد گردو به دلیل دارا بودن اسیدآلفالینولئیک نیز باعث کاهش فشار خون می‌شود. البته باید گفت نقش مواد مغذی دیگر گردو مانند توکوفرول‌ها یا اسیدهای فنولیک نیز بسیار پررنگ است. این ترکیبات فواید آنتی‌اکسیدانی دارند که از عملکرد آندوتلیال و کاهش آسیب‌های عروقی حمایت می‌کنند.

مهم است که گردو را به رژیم غذایی خود اضافه کنید و میزان چربی اشباع را در رژیم غذایی خود کاهش دهید تا به کاهش فشار خون کمک کنید. چربی اشباع‌شده گردوی تازه را می‌توانید به سالاد و ماست یا کاسه‌ی میوه‌ی خردشده و پنیر صبحانه اضافه کنید.

استفاده از گردو و مواد غذایی حاوی سدیم و پتاسیم در سطوح رژیم غذایی افراد، تأثیری چشمگیر در کاهش میزان فشار خون دارد. تجزیه و تحلیل‌ها نشان می‌دهد توصیه‌های غذایی فردی حاوی مکمل غذایی گردو سبب کاهش بیشتر نسبت سدیم به پتاسیم می‌شود که مرتبط با فشار خون پایین است.

در این مقاله به تاثیر گردو بر کاهش فشار خون پرداختیم، گردو با وجود اینکه هیچ ماده شیمیایی ندارد اما زیاده‌روی در مصرف آن با عوارضی همراه است که می‌توانید در مقاله عوارض گردو آن‌ها را مشاهده کنید هچنین برای کسب اطلاعات بیشتر درباره سایر خواص گردو می‌توانید به مقاله جامع خواص گردو مراجعه کنید.

`

دیدگاه شما